Skip to content

119 Glenbrook PkwyEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block306
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,578
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
54%
Improvement Value:$115,000
46%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,433+3.2%
2024$7,200+3.2%
2023$6,975+2.8%
2022$6,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953