Skip to content

73 Glenbrook PkwyEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block306
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,566
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,600
56%
Improvement Value:$115,800
44%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+3.1%
2024$7,879+3.1%
2023$7,641+2.7%
2022$7,443+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 373, Page 2390NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/4/2010

Property Built

Built

Year Built: 1958