Skip to content

237 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block307
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-BV-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,944
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
40%
Improvement Value:$215,300
60%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+3.1%
2024$10,749+3.1%
2023$10,424+2.7%
2022$10,154+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968