Skip to content

140 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block307
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page003U

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG4CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,782
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
50%
Improvement Value:$189,800
50%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+3.1%
2024$11,312+3.1%
2023$10,970+2.7%
2022$10,686+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 4106, Page 1489Recorded4/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1906