Skip to content

121 Beech RdEnglewood, NJ 07631

Built 2016

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block3103
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage2,591
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,700
56%
Improvement Value:$436,900
44%
Total Assessment$988,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,380+3.1%
2024$29,460+3.1%
2023$28,571+2.7%
2022$27,829+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,591DeedBook 1935, Page 1744Recorded5/12/2015