Skip to content

57 Cross StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block313
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,445
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
63%
Improvement Value:$81,100
37%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,748+3.1%
2024$6,544+3.1%
2023$6,346+2.7%
2022$6,182+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923