Skip to content

325 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 1955

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 7, 2002

Property Information

Block3204
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B,ST&F-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage3,028
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$603,900
89%
Improvement Value:$73,800
11%
Total Assessment$677,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,826+3.1%
2024$20,195+3.1%
2023$19,586+2.7%
2022$19,077+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,028DeedBook 8468, Page 402Recorded5/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1955