Skip to content

171 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1962

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 30, 1992

Property Information

Block3204
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage3,294
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$814,600
72%
Improvement Value:$309,500
28%
Total Assessment$1,124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,544+3.1%
2024$33,498+3.1%
2023$32,486+2.7%
2022$31,643+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7535, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1962