Skip to content

254 Fountain RdEnglewood, NJ 07631

Built 2004

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block3304
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-S-POOL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,990
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,700
38%
Improvement Value:$1,111,200
62%
Total Assessment$1,801,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,372+3.1%
2024$53,697+3.1%
2023$52,075+2.7%
2022$50,723+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft5,990DeedBook 3898, Page 1619NU CodeFamily (1)Recorded1/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 8472, Page 858Recorded5/24/2002