Skip to content

404 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1973

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3305
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description1S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,250
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,600
65%
Improvement Value:$341,800
35%
Total Assessment$984,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,251+3.1%
2024$29,335+3.1%
2023$28,449+2.7%
2022$27,711+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973