Skip to content

287 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1924

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3305
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,648
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
62%
Improvement Value:$167,800
38%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,564+3.1%
2024$13,154+3.1%
2023$12,756+2.7%
2022$12,425+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924