Skip to content

399 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1922

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block3305
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,477
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
67%
Improvement Value:$105,500
33%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+3.1%
2024$9,527+3.1%
2023$9,239+2.7%
2022$9,000+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 8887, Page 102Recorded8/31/2005

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 8503, Page 293Recorded8/21/2002

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 8294, Page 662Recorded8/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 1922