Skip to content

201 Allison CtEnglewood, NJ 07631

Built 1987

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block3305
Lot55
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description1S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage5,358
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,300
42%
Improvement Value:$695,000
58%
Total Assessment$1,198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,824+3.1%
2024$35,709+3.1%
2023$34,631+2.7%
2022$33,732+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft5,358DeedBook 2847, Page 581Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$1,111,000

From:

To:

Sq Ft5,358DeedBook 1466, Page 248Recorded7/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1987