Skip to content

137 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block3008
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5&2S-B&VL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,854
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
56%
Improvement Value:$153,600
44%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+3.1%
2024$10,478+3.1%
2023$10,161+2.7%
2022$9,898+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938