Skip to content

302 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 10, 2014

Property Information

Block3401
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningU-E
Sq Footage1,588
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,800
74%
Improvement Value:$93,800
26%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,081+3.1%
2024$10,746+3.1%
2023$10,421+2.7%
2022$10,151+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 1607, Page 50Recorded1/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928