Skip to content

233 Walton StEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block3401
Lot41
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL&STV-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
74%
Improvement Value:$79,200
26%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+3.1%
2024$9,053+3.1%
2023$8,780-8.6%
2022$9,608+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 3209, Page 366Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9337, Page 248Recorded6/19/2007

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8063, Page 983Recorded5/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1950