Skip to content

223 Walton StEnglewood, NJ 07631

Built 1939

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3401
Lot43
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-B&F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
72%
Improvement Value:$87,000
28%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+3.1%
2024$9,286+3.1%
2023$9,005+2.7%
2022$8,772+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939