Skip to content

400 E Linden AveEnglewood, NJ 07631

Built 2024
Class I Railroad

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block3601
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building ClassW2-D2
Description---
Dwellings---
ZoningRAAA
Sq Footage3,416
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,385,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,561+3.1%
2024$41,273+3.1%
2023$40,027+2.7%
2022$38,988+0.9%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 3861, Page 131NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft3,416DeedBook 9108, Page 453Recorded6/27/2006

Property Sale

Sale
$1,990,000

From:

To:

Sq Ft3,416DeedBook 8807, Page 204Recorded5/4/2005