Skip to content

597 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block3801
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,760
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,000
67%
Improvement Value:$156,900
33%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,778+3.1%
2024$14,331+3.1%
2023$13,898+2.7%
2022$13,537+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,760DeedBook 5591, Page 562Recorded9/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959