Skip to content

559 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block3801
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,795
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,300
72%
Improvement Value:$130,400
28%
Total Assessment$466,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,342+3.1%
2024$13,908+1.1%
2023$13,763+43.9%
2012$9,562-15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,795DeedBook 4470, Page 413NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded11/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1943