Skip to content

264 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block3401
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
69%
Improvement Value:$126,600
31%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,372+3.1%
2024$11,997+3.1%
2023$11,635+2.7%
2022$11,333+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3105, Page 400Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 8953, Page 395Recorded11/16/2005

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 8170, Page 431Recorded5/24/1999

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7572, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1950