Skip to content

344 Kenwood StEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block3804
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,528
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
68%
Improvement Value:$125,900
32%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,945+3.1%
2024$11,583+3.1%
2023$11,233+2.7%
2022$10,942+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 8733, Page 822Recorded10/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1958