Skip to content

177 Phelps AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block3006
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
65%
Improvement Value:$109,600
35%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729+3.1%
2024$9,435+3.1%
2023$9,150+2.7%
2022$8,912+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 8868, Page 457Recorded8/15/2005

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft11DeedBook 7640, Page 580Recorded9/29/1993

Property Built

Built

Year Built: 1958