Skip to content

504 Broad AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block3007
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,622
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
58%
Improvement Value:$132,300
42%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+3.1%
2024$9,402+3.1%
2023$9,118+2.7%
2022$8,881+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 5261, Page 352NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948