Skip to content

280 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block401
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
36%
Improvement Value:$279,500
64%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,383+3.1%
2024$12,978+3.1%
2023$12,586+2.7%
2022$12,259+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7558, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1928