Skip to content

228 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block404
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,767
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
54%
Improvement Value:$123,600
46%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+3.1%
2024$8,064+3.1%
2023$7,820+2.7%
2022$7,617+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953