Skip to content

213 Pleasant AveEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block404
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,600
51%
Improvement Value:$142,700
49%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+3.1%
2024$8,681+3.1%
2023$8,419+2.7%
2022$8,200+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 8315, Page 182NU CodeOutside sample period (5)Recorded10/13/2000

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8228, Page 165NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/24/1999

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7874, Page 99Recorded5/3/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948