Skip to content

208 W Ivy LaneEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block404
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage2,288
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
40%
Improvement Value:$215,800
60%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+3.1%
2024$10,633+3.1%
2023$10,312+2.7%
2022$10,044+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 4805, Page 1147NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 3075, Page 1825Recorded10/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1943