Skip to content

409 Conrad RdEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$176,450
Last Sale Date
Oct 23, 1997

Property Information

Block407
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
51%
Improvement Value:$143,300
49%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,013+3.1%
2024$8,740+3.1%
2023$8,476+2.7%
2022$8,256+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,450

From:

To:

DeedBook 8016, Page 390Recorded10/28/1997

Property Built

Built

Year Built: 1911