Skip to content

411 Shannon CtEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2003

Property Information

Block408
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage804
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
72%
Improvement Value:$75,000
28%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+3.1%
2024$7,986+3.1%
2023$7,745+2.7%
2022$7,544+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7724, Page 952Recorded8/23/1994

Property Built

Built

Year Built: 1943