Skip to content

412 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block409
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBR
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
45%
Improvement Value:$214,000
55%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,862+3.1%
2024$11,503+3.1%
2023$11,155+2.7%
2022$10,866+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913