Skip to content

133 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1913
Other Exempt

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block409
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,370
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
51%
Improvement Value:$152,900
49%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,301+3.1%
2023$9,020+2.7%
2022$8,786+0.9%
2021$8,704+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 4947, Page 321

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

DeedBook 7941, Page 395Recorded1/13/1997

Property Built

Built

Year Built: 1913