Skip to content

151 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 17, 2008

Property Information

Block409
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,392
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
55%
Improvement Value:$134,500
45%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+3.1%
2024$8,910+3.1%
2023$8,641+2.7%
2022$8,417+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 9531, Page 269Recorded4/25/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928