Skip to content

175 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block409
Lot49
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,515
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
52%
Improvement Value:$126,400
48%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+3.2%
2024$7,629+3.2%
2023$7,391+2.8%
2022$7,193+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 5335, Page 1399NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928