Skip to content

201 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block409
Lot55
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,469
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
45%
Improvement Value:$169,600
55%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,471+3.1%
2024$9,184+3.1%
2023$8,907+2.7%
2022$8,676+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 2695, Page 2461NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 8692, Page 53Recorded6/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928