Skip to content

205 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block409
Lot56
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-BG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage3,251
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,600
35%
Improvement Value:$246,200
65%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641+3.1%
2024$11,288+3.1%
2023$10,947+2.7%
2022$10,663+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft3,251DeedBook 5571, Page 1610Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,251DeedBook 5357, Page 934NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928