Skip to content

160 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$115,068
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block410
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,785
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
50%
Improvement Value:$141,600
50%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+3.1%
2024$8,362+3.1%
2023$8,109+2.7%
2022$7,899+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,068

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 4537, Page 866NU CodeNominal consideration (25)Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 1697, Page 1730Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1943