Skip to content

398 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block410
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2CG
Dwellings2
ZoningR-D
Sq Footage2,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
45%
Improvement Value:$197,900
55%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,118+3.1%
2024$10,782+3.1%
2023$10,456+2.7%
2022$10,185+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 8211, Page 526Recorded9/28/1999

Property Built

Built

Year Built: 1908