Skip to content

365 Highland StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 27, 2016

Property Information

Block801
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,996
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
57%
Improvement Value:$111,800
43%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+3.1%
2024$7,802+3.1%
2023$7,566+2.7%
2022$7,370+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 2468, Page 1408NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908