Skip to content

251 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block410
Lot67
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,418
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
44%
Improvement Value:$196,800
56%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,799+3.1%
2024$10,472+3.1%
2023$10,155+2.7%
2022$9,892+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938