Skip to content

384 Orchard StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 1993

Property Information

Block801
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage9
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
65%
Improvement Value:$88,100
35%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+3.1%
2024$7,498+3.1%
2023$7,271+2.7%
2022$7,083+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928