Skip to content

149 St Nicholas AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block412
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,455
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
57%
Improvement Value:$109,400
43%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,741+3.1%
2024$7,507+3.1%
2023$7,280+2.7%
2022$7,091+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 7957, Page 850Recorded3/20/1997

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7432, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1928