Skip to content

315 Katherine StEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block502
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,295
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
58%
Improvement Value:$107,800
42%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+3.1%
2024$7,712+3.1%
2023$7,479+2.7%
2022$7,285+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,295DeedBook 461, Page 2154Recorded6/28/2010

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,295DeedBook 8699, Page 165Recorded7/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1948