Skip to content

196 St Nicholas AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block503
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,302
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
62%
Improvement Value:$95,200
38%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+3.1%
2024$7,456+3.1%
2023$7,231+2.7%
2022$7,043+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 2920, Page 1410NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1943