Skip to content

188 Jane StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block507
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SBRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
54%
Improvement Value:$130,300
46%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+3.3%
2024$7,987+3.3%
2023$7,731+2.8%
2022$7,517+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953