Skip to content

163d Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1947

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block507
Lot13
QualifierC0016
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class35
DescriptionNO.163D-1BR
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage650
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
69%
Improvement Value:$42,600
31%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+3.1%
2024$4,100
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 5229, Page 1972Recorded5/3/2024

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3548, Page 1466

Property Built

Built

Year Built: 1947