Skip to content

185 Schwar CtEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block509
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
60%
Improvement Value:$128,500
40%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,864+3.1%
2024$9,566+3.1%
2023$9,277+2.7%
2022$9,036+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7663, Page 649NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/5/1994

Property Built

Built

Year Built: 1953