Skip to content

186 Schwar CtEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block509
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,616
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
62%
Improvement Value:$96,700
38%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+3.1%
2024$7,530+3.1%
2023$7,303+2.7%
2022$7,114+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7965, Page 853Recorded4/24/1997

Property Built

Built

Year Built: 1953