Skip to content

283 Central AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block503
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,626
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,100
60%
Improvement Value:$134,300
40%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+3.1%
2024$9,965+3.1%
2023$9,664+2.7%
2022$9,413+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943