Skip to content

182 Schwar CtEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block509
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,082
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
49%
Improvement Value:$160,200
51%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,655+3.1%
2024$9,363+3.1%
2023$9,080+2.7%
2022$8,845+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 2740, Page 1492NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963